شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان شعار سال
صفحه اصلی
English ورود اعضاء نقشه سایت
/img/NoImage.jpg 1396/04/31
خشكسالي باعث از دست رفتن 15 درصد منابع آبي شد/ افزايش مجتمع‌هاي آب‌رساني با بودجه صندوق توسعه ملي
به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، محمدحسين قرائتي صبح امروز در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: با توجه به ايام تابستان و حضور شهروندان در روستاها با افزايش مصرف بيش از ظرفيت مواجه بوديم كه با اقدامات انجام شده مشكلي وجود نداشته است.
وي افزود: تأمين آب سالم و بهداشتي، احداث ايستگاه‌هاي پمپاژ و به صورت كلي تمام خدماتي كه شركت آبفا بايد در روستاها انجام دهد در حوزه كاري شركت آب و فاضلاب روستايي تعريف شده است.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان ادامه داد: علاوه بر تأمين آب شرب روستائيان، آب دام‌ها را هم بايد تأمين كنيم كه آمار رسمي از وجود 1.6 تا 2 دام سبك و سنگين حكايت دارد.
وي با بيان اين آبفار 240 هزار مشترك را پوشش مي‌دهد و از 1339 روستاي داراي سكنه استان، 951 روستا از خدمات مستقيم شركت استفاده مي‌كنند، عنوان كرد: منابع آبي كل استان به صورت پراكنده در سطح استان گسترده شده به 878 عدد مي‌رسد كه شامل چشمه، چاه و قنات است.
قرائتي تأكيد كرد: بعضاً از منابع آب اصفهان بزرگ استفاده مي‌كنيم اما علي‌رغم كاهش منابع، تأمين 10 درصد برداشت از خطوط اصفهان بزرگ كمتر شده است.
15 درصد از منابع تامين آب از بين رفته است
وي با اشاره به منابعي كه از چرخه تأمين آب خارج شده ابراز داشت: به دليل خشك‌سالي‌هايي كه به صورت مستمر ادامه داشته 10 تا 15 درصد منابع را از دست داده‌ايم، اين مقدار بالغ بر 391.7 در ثانيه آب كمتر شده و از دست رفته است در مقابل 188.5 ليتر نيز احيا شده است.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان با اشاره به توسعه مجتمع‌هاي آب‌رساني توضيح داد: در گذشته براي هر روستا از منبع همان روستا آب را تأمين مي‌كرديم كه مسائل مربوط به خود را داشت و در هر روستا بايد امكاناتي اختصاص داده مي‌شد و از طرفي با از شبكه خارج شدن منبع تأمين آب ديگر امكان جايگزيني وجود نداشت.
وي با بيان اين كه براي چند روستا يك مجتمع آب‌رساني با اتصال منابع آبي ايجاد مي‌شود، اضافه كرد: توسعه مجتمع‌هاي آب‌رساني در اولويت آبفار قرار دارد چرا كه در شرايط فعلي خدمات‌رساني به صورت مجزا به روستاها منطقي نيست.

افزايش مجتمع‌هاي آب‌رساني با بودجه صندوق توسعه ملي
قرائتي در سال گذشته با اجازه رهبر انقلاب از صندوق توسعه ملي مبلغي به اين موضوع اختصاص داده شد و متعهد شديم 36 مجتمع جديد در سال 95 و 96 در استان اصفهان انجام شود، اين تعداد 165 هزار نفر را شامل مي‌شد.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان با بيان اين كه سال گذشته 19 مجتمع با اعتبار 48.2 ميليارد تومان در مدار قرار گرفت، عنوان كرد: به بهره‌گيري از مجتمع‌هاي فرسوده 130 هزار نفر از آب پايدار و سالم بهره‌مند شدند
وي تصريح كرد: كاهش 1.18 درصدي هدر رأفت آب، افزايش ضريب پايداري، شاخص آب پايدار و سالم و كاهش آب‌رساني سيار از جمله نتايج افزايش مجتمع‌هاي آب‌رساني است؛ همچنين 1 ميليون و 116 هزار متر مكعب آب معادل 32 ليتر بر ثانيه به چرخه مصرف برگردانده شد.
قرائتي با اشاره به فعاليت‌هاي انجام شده در هفته صرفه‌جويي گفت: تبليغات به وسيله بروشور، پيامك و پوستر، انعقاد تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش شهرستان‌ها براي آموزش دانش آموزان، اجراي طرح سه‌شنبه‌هاي آبي كه در اين طرح مسؤولان آبفار در مدارس و مساجد حضور پيدا مي‌كردند و شيوه‌هاي صحيح مصرف را اطلاع‌رساني مي‌كردند.
10 هزار اخطار به پرمصرف‌ها
وي در خصوص شناسايي انشعابات پرمصرف خاطرنشان كرد: حدود 10 هزار مورد اخطار به مشتركان پرمصرف داده شده و اگر رعايت الگوي مصرف را نداشته باشند بعد از اخطار نسبت به قطع موقت انشعاب اقدام مي‌كنيم.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان ابراز داشت: 60 درصد مشتركان الگوي مصرف را رعايت مي‌كنند، 32 درصد 1 تا 2 برابر و 8 درصد از 2 برابر الگوي مصرف، بيشتر از آب شرب استفاده مي‌كنند.
وي با بيان اين كه 88 درصد مشتركان آبفار خانگي و 12 درصد غيرخانگي هستند اظهار داشت: اين در حالي است كه 82 درصد كل مصرف آب در بخش خانگي و مابقي غيرخانگي است.
قرائتي در ادامه با بيان اين كه 20 تا 30 درصد انشعابات غيرمجاز را شهروندان اعلام مي‌كنند، عنوان كرد: كساني كه در سطح استان زميني را خريداري كرده‌اند و قبض براي آن‌ها نمي‌آيد انشعاب غيرمجاز داشته و نسبت به قانوني و مجاز كردن انشعاب خود اقدام كنند تا با خود اظهاري شامل تخفيف شوند.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان، اصلاح و بازسازي خطوط انتقال 3.2 كيلومتر، بازسازي مخازن آب 320 متر مكعب، نصب كنتورهاي حجمي و اصلاح كنتورهاي خراب را از اقدامات يك سال اخير شركت آب و فاضلاب روستايي برشمرد.
شكستگي لوله‌ها ظرف كمتر از 2 ساعت رسيدگي مي‌شوند
وي اضافه كرد: ايجاد 50 اكيپ حوادث از ديگر اقدامات انجام گرفته است كه همين باعث شده رسيدگي به شكستگي لوله‌ها كه سال‌هاي قبل 5 ساعت زمان مي‌برد به زير دو ساعت كاهش پيدا كند كه اين موضوع از هدر رفتن آب نيز جلوگيري مي‌كند.
قرائتي با اشاره به اين كه 10 تا 15 درصد صرفه‌جويي عبور از فصل گرما را بدون چالش مي‌كند، تاكيد كرد: تحت هيچ شرايطي قابل پذيرش نيست كه در بحث كيفي آب شرب وجود داشته باشد و اين موضوع به نوعي خط قرمز آبفار است كه در هر صورت بايد رعايت شود.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان با بيان اين كه دومين آبفار كشور هستيم كه به آزمايشگاه فلزات سنگين مجهز هستيم، گفت: 13 دستگاه حذف نيتران با 1.4 ميليارد اعتبار بر روي خطوطي كه نياز داشت به بهره‌برداري رسيد.
وي در پاسخ به اين سؤال كه در حال حاضر چند روستا به صورت سيار آب‌رساني مي‌شوند تصريح كرد: 329 روستا به صورت سيار آب‌رساني مي‌شوند كه اين تعداد تا پايان تابستان به 400 روستا مي‌رسد.
در پايان با بيان اين كه مبلغ تمام شده هر متر مكعب آب حدود 1000 تومان است كه كمتر از 200 تومان آن را مشتركان در قبض‌هاي خود مي‌پردازند گفت: شماره تلفن 1523 براي شكايات و خدمات مشتركين بوده كه به صورت شبانه‌روزي در دسترس است.
تعداد بازدید: 39
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal