شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان شعار سال
صفحه اصلی
English ورود اعضاء نقشه سایت
/img/NoImage.jpg 1396/04/16
بيش از 30 روستاي فريدن از آب شرب محروم هستند
نماينده مردم فريدن، فريدونشهر و چادگان و بوئين مياندشت در مجلس شوراي اسلامي گفت: سرچشمه زايندهرود، قم رود و كارون در شهرستان فريدن قرار دارد اما مردم اين شهرستان با مشكل جدي آب شرب مواجه هستند.

اكبر تركي امروز در گفتوگو با خبرنگار فارس در اصفهان، در رابطه با مشكلات موجود در شهرستان فريدون اظهار كرد: مشكلات آبي شهرستان فريدن هم در رابطه با آبهاي روان و زمينهاي اطراف سرچشمههاي زايندهرود تشديد شده و هم در بحث چاههاي عميق و نيمه عميق كشاورزي در اطراف شهرستان شاهد كاهش شديد سطح آبها هستيم.

وي در ادامه افزود: امسال دولت تكليف كرده كه دِبي چاههاي آب حتي تا 50 درصد كاهش يابد و باوجود اينكه شهرستان فريدن در سرچشمههاي زايندهرود قرار دارد بيش از 30 روستا در اين شهرستان با مشكل آب شرب مواجه هستند و به وسيله تانكر به آنها آبرساني ميشود.

نماينده مردم فريدن، فريدونشهر و چادگان و بوئين مياندشت در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: علاوه بر مشكل كمّي آب، مشكلات كيفي فراواني نيز در فريدن وجود دارد و حتي در مركز شهرستان نيز ميزان نيترات آب از حد مجاز بالاتر است و باوجود مخلوط كردن اين آب با چاه جديد و نصب موقت دستگاه تصفيه آب، هنوز اصل مسأله بر جاي خود باقي است و بايد حل شود.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان كرد: در حال حاضر مصوباتي براي رفع مشكل آب آشاميدني در فريدن صورت گرفته اما بايد كار اجرايي صورت بگيرد تا بتوان آب آشاميدني اين شهرستان را از منابع پايدار كه همان سرچشمههاي زايندهرود است تأمين كرد.

تركي بيان داشت: از مجموع آبهاي روان در چهار شهرستان فريدن و مخصوصاً شهرستان فريدونشهر، بين 5 الي 10 درصد به حوضه آبريز زايندهرود ريخته ميشود و مابقي به سمت رودخانه كارون سرازير ميشود.

نماينده مردم فريدن، فريدونشهر و چادگان و بوئين مياندشت در مجلس شوراي اسلامي همچنين يادآور شد: حوضه زايندهرود با مشكل جدي آب مواجه است و دولت علاوه بر لزوم به سرانجام رساندن طرحهاي مصوب آبرساني به اين حوضه، نظير بهشتآباد بايد مديريت بهتري از سراب تا پاياب زايندهرود برقرار شود و از تخلفات متعدد موجود جلوگيري شود.

وي با انتقاد از عدم نظارت صحيح دولت بر حوضه آبريز زايندهرود متذكر شد: برداشتهاي غيرمجاز كه در مسير رودخانه و در ساير استانها صورت ميگيرد؛ موجب بروز مشكل در كل حوضه آبريز شده است.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي افزود: در سرچشمههاي زايندهرود از ديرباز، براي مصارف كشاورزي، جوي آب بوده و در حال حاضر حتي زمينهاي چسبيده به رودخانه نيز اجازه برداشت آب ندارند؛ اما در استان چهارمحال بختياري تا 70 كيلومتر فراتر از رودخانه نيز آب به زمينهاي كشاورزي پمپاژ ميشود.

تركي خاطرنشان كرد: بيعدالتي موجود در زمينه بهرهبرداري از منابع آبي از سوي مردم پذيرفتني نيست و بايد اين عدالت هرچه زودتر برقرار شود.

وي در رابطه با انتظارات مردم شهرستان فريدن از دولت جديد اظهار كرد: سرچشمه زايندهرود، قمرود و كارون در شهرستان فريدن قرار دارد اما مردم اين شهرستان با مشكل جدي آب شرب مواجه هستند؛ انتظار مردم فريدن از دولت، رفع اين مشكلات سطح پايين است.

نماينده مردم شهرستان فريدن در مجلس شوراي اسلامي در خاتمه عنوان كرد: در رابطه با زايندهرود، كسي مخالف بهرهبرداري ساير افراد ذينفع و ذيحق از آب نيست اما مسؤولان به اين امر نيز توجه كنند كه فريدن تنها قطب كشاورزي و دامداري است و نظر دولت نيز بر توسعه صنعت در اين منطقه نيست؛ بنابراين بايد امكانات اوليه كشاورزي در اين شهرستان فراهم شود تا كشاورزي و زندگي مردم در اين منطقه نابود نشود.
تعداد بازدید: 33
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal