شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان شعار سال
صفحه اصلی
English ورود اعضاء نقشه سایت
/img/NoImage.jpg 1395/11/05
بازسازي شبكه آبرساني فرسوده روستاهاي استان اصفهان نيازمند اعتبار مالي
به گزارش روابط عمومي شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان، جلسه مجمع نمايندگان حوزه هاي انتخابيه استان اصفهان در مجلس با حضور مديران شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان و به ميزباني شركت ذوب آهن استان اصفهان برگزار شد
مهندس محمدحسين قرائتي مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان هدف از برگزاري اين جلسه را بررسي وضعيت آبرساني به روستاها و تشريح خدمات و اقدامات صورت گرفته توسط اين شركت اعلام كرد و با مثبت ارزيابي كردن نتايج اين جلسه اظهار داشت: هر دوطرف ضمن بيان مسائل و مشكلات موجود، پيشنهادات و ديدگاههاي خود را مطرح نمودند و تصميمات خوبي نيز گرفته شد كه انشااله در برطرف نمودن مشكلات موجود در خصوص تامين آب شرب روستاها موثر خواهد بود.
در ابنداي جلسه، مديرعامل شركت آبفار استان اصفهان با اشاره به منابع تامين آب شرب روستاهاي استان اصفهان گفت: در حال حاضر 878 منبع تامين آب شرب شامل چاه، چشمه ، قنات و آب شهري در مدار بهره برداري قرار دارند كه سالانه حدود 10 ميليون مترمكعب آب از چاهها تامين ميشود.
وي كاهش ذخيره آب سفره هاي زيرزميني به دليل خشكساليهاي چند ساله اخير را چالش اصلي تامين آب شرب روستاها عنوان كرد و افزود: از منابع آبي موجود، حدود 20 درصد آنها دچار كم آبي شده و از مدار بهره برداري خارج شده اند.
مهندس قرائتي هدررفت آب ناشي از فرسودگي خطوط لوله شبكه آبرساني روستاها را از مشكلات ديگر پيش روي اين شركت نام برد و اظهار داشت: با توجه به هدررفت آب بالاي 37 درصد ، در سال 94 كميته كاهش هدررفت آب در شركت آبفار استان تشكيل شد و با انتخاب 30 روستا به عنوان پايلوت كه بيشترين هدررفت آب را داشتند، برنامه ريزي و اقدامات لازم صورت گرفت و هدررفت آب به 29/75 درصد كاهش پيدا كرد.
مديرعامل شركت آبفار استان اصفهان، در خصوص آبرساني سيار نيز اذعان داشت: با توجه به اينكه در سال جاري نسبت به سال گذشته افزايش منابع تامين آب نداشته ايم، لذا كمبود آب شرب مورد نياز مردم بخصوص در شرق اصفهان كه با مشكلات جدي در زمينه آب شرب مواجه اند با آبرساني سيار برطرف شده است.
وي به كاهش آبرساني سيار در سال جاري اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه بيشترين آمار آبرساني سيار در شهرستان كويري نايين بوده است ، در سال جاري دو مجتمع آبرساني روستايي در اين شهرستان وارد مدار شده و باعث كاهش آبرساني سيار از 420 روستا به 386 روستا شده است.
محمدحسين قرائتي در ادامه ، مشكلات شركت آبفار استان اصفهان در خصوص خدمت رساني به روستائيان را براي نمايندگان مردم استان اصفهان در مجلس شوراي اسلامي تشريح نموده و تامين آب، كمبود منابع مالي و عدم وجود اعتبار براي نگهداري شبكه ها را از مهمترين چالشها بيان نمود.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان ، با اشاره به اجراي پروژه هاي شبكه جمع آوري فاضلاب در روستاها با اولويت روستاهاي بالادست رودخانه زاينده رود و سد چم آسمان به عنوان منابع تامين آب شرب شهر اصفهان اظهار داشت: براي اين پروژه ها بالغ بر 600 ميليارد ريال اعتبار برآورد شده است كه با توجه به كمبود منابع مالي، در حال حاضر 20 روستا را كه اهميت بيشتري داشته اند در اولويت قرار داده ايم.
در ادامه، رئيس اداره آمار، برنامه ريزي و بودجه شركت آبفار استان اصفهان، مشكلات اين شركت را در خصوص تامين اعتبارات مورد نياز براي پروژه ها تشريح نمود.
محمد سليماني سخنان خود را با ارائه آماري از عملكرد شركت آب و فاضلاب روستايي آغاز نموده و گفت: در سال 94 حدود 59 ميليون مترمكعب آب از منابع آبي استحصال شده است كه 41 ميليون ليتر آن توسط روستائيان استان مصرف شده و مابقي آن هدر رفته است كه اين امار هدررفت برابر با آبدهي 54 حلقه چاه با دبي 10 ليتر بر ثانيه بوده است.
وي با اشاره به 1130 ميليارد ريال اعتبار مصوب بر اساس موافقتنامه هاي مبادله شده با سازمان برنامه و بودجه استان و اعتبارات صندوق توسعه ملي اظهار داشت: متاسفانه از اين ميزان اعتبار مصوب، تنها حدود 35 درصد ان كه معادل 410 ميليارد ريال مي باشد تخصيص داده شده است.
در چنين شرايطي اگر عنايت رهبر معظم انقلاب و مساعدت مجلس شوراي اسلامي براي اختصاص 500 ميليون دلار اعتبار به آب آشاميدني روستاهاي كشور و استان اصفهان نبود اين شركت با بدهي بسيار زياد و مشكلات عديده مالي مواجه ميشد..
وي با بيان اينكه جهت گيري اين اعتبارات براي اين شركت ، احداث و تكميل مجتمعهاي آبرساني روستايي به منظور تامين آب شرب روستاها بوده است افزود: با توجه به هدررفت بالاي آب ناشي از فرسودگي خطوط انتقال و شبكه هاي توزيع آب و اهميت اصلاح و تعويض لوله هاي فرسوده، با پيشنهاد به شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور به عنوان شركت مادر تخصصي و متولي آب شرب كشور، بخشي از اين اعتبارات به اصلاح شبكه ها اختصاص داده شد.
رئيس اداره امار برنامه ريزي و بودجه شركت آب و فاضلاب روستايي استان در خصوص اعتبارات استاني اين شركت در سال 94 گفت: در سال گذشته از مجموع 230 ميليارد ريال اعتباري كه موافقتنامه هاي آن مبادله شده بود تنها 40 ميليارد ريال تخصيص داده شده و در نتيجه به بعضي از شهرستانها مانند دهاقان، گلپايگان و آران و بيدگل هيچ اعتباري داده نشد و با زحمات فراوان و تلاشها و برنامه ريزيهاي مديران، سال را سپري نموديم.
سليماني در ادامه با انتقاد از نحوه تخصيص 10 درصد قانون اعتبارات تملك دارايي هاي استاني در كميته هاي برنامه ريزي شهرستانها به آب روستايي اظهار داشت: متاسفانه براي انجام اينكار از ساير اعتباراتي كه بايد به اين شركت اختصاص داده شود معادل آن 10 درصد را كسر مي نمايند.
وي از مجمع نمايندگان استان اصفهان درخواست كرد با توجه به جايگاه ويژه اي كه در مجلس و كميسيونهاي تخصصي آن دارند اعتبارات مورد نياز شركت آب و فاضلاب روستايي را به ويژه در خصوص اصلاح شبكه ها پيگيري نمايند تا از هدررفت حدود 17 ميليون مترمكعب آب جلوگيري شود.
پس از ارائه گزارش عملكرد و تشريح مسائل و مشكلات توسط مديران شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان، نمايندگان مردم حوزه هاي انتخابيه استان نيز به بيان ديدگاههاي خود در زمينه مباحث مطرح شده پرداخته و راهكارهايي را براي برون رفت از شرايط فعلي ارائه دادند.
حجت الاسلام والمسلمين سالك ، نماينده مردم اصفهان در مجلس، اقدامات شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان را براي پيشگيري از مهاجرت روستائيان به شهرها بسيار موثر و تعيين كننده دانست و گفت: در مورد خلاء هاي قانوني موجود و يا رديفهايي كه بايد در بودجه سال آينده كشور اضافه شود، مديران شركت آبفار استان پيشنهادات و نقطه نظرات خود را در اختيار نمايندگان استان قرار دهند تا نمايندگان ضمن ارتباط و تعامل با وزارتخانه ها و سازمانهاي ذيربط، نظر مثبت نمايندگان مجلس شوراي اسلامي را براي اعمال تغييراتي در بودجه سال آينده و برنامه ششم توسعه كشور در راستاي برطرف نمودن مشكلات پيش رو جلب نمايند.
وي از مديرعامل آبفار استان خواست هدررفت 17 ميليون مترمكعب آب را با جديت پيگيري نمايد و براي برطرف نمودن آن از ظرفيت مجمع نمايندگان استان نيز استفاده نمايد.
ابوالفضل ابوترابي نماينده مردم شهرستانهاي نجف آباد و تيران و كرون نيز در سخناني، با اشاره به صرف 85 درصد از بودجه ساليانه كشور براي هزينه هاي جاري كشور ، اعتبارات عمراني در نظر گرفته شده را كافي ندانست و اظهار داشت: براي كاهش مشكلات موجود بايد به سمت كارهاي جديد و نو رفت كه طرح ادغام شركتهاي آب و فاضلاب شهري و روستايي يكي از اين اقدامات مي باشد.
سپس نماينده مردم شهرستانهاي برخوار و شاهين شهر و ميمه در خصوص كمبود اعتبارات شركت آب و فاضلاب روستايي گفت: آب روستايي اعتبارات ملي ندارد. حسينعلي حاجي دليگاني افزود: به غير از 482 ميليارد ريالي كه به صورت مقطعي از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي به استان اصفهان اختصاص داده شد، براي افزايش اعتبارات آبرساني به روستاها مديران شركت آبفار استان اصفهان مي بايست از طريق كميته برنامه ريزي شهرستان پيگيري نمايند، در غير اينصورت از محل ديگري اعتبار تخصيص داده نخواهد شد.
محسن كوهكن، نماينده مردم شهرستان لنجان نيز نحوه تخصيص اعتبارات شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان را مناسب ندانست و اظهار داشت: در حوزه راه سازي، احداث پروژه به يك مجموعه واگذار شده و حفظ و نگهداري آن بر عهده مجموعه اي ديگر قرار داده شده كه اين اقدام درستي است، ولي در بحث آب روستايي هر دو مسئوليت بر عهده يك دستگاه مي باشد اما اعتباري براي حفظ و نگهداري از تاسيسات احداث شده به صورت خاص وجود ندارد .
وي افزود: بايد در هنگام بررسي بودجه، رديف جداگانه اي براي تعميرات و نگهداري تاسيسات آب روستايي آورده شود.
در ادامه، حميدرضا فولادگر نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي، درخصوص مشكل مطرح شده براي نحوه تخصيص 10 درصد اعتبارات تملك استاني، راه حل را طرح موضوع و پيگيري آن در جلسات كميته برنامه ريزي شهرستان و جلسه شوراي برنامه ريزي استان دانست و افزود: نمايندگان استان نيز براي كمك به حل مشكلات در اين زمينه با سازمان برنامه و بودجه استان و ساير سازمانهاي مرتبط رايزني خواهند نمود.
فولادگر استفاده از مشاركت بخش خصوصي و سرمايه گذاريهاي غير دولتي را يكي از راه حلهاي اساسي براي كاهش مشكلات مالي موجود عنوان كرد و اظهار داشت: آب بها بايد واقعي شود و جهت گيري يارانه ها به سمت حمايت از كشاورزان و توليدكنندگان باشد.
نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به طرحهاي مطرح شده در مجلس شامل ادغام شركتهاي آب و فاضلاب روستايي و نيز طرح تمركز امور عمراني سازمانهاي مرتبط با روستاها در سازماني به نام عمران روستاها، از مديران شركت آب و فاضلاب روستايي خواست در اين خصوص نظر كارشناسي خود را به مجمع نمايندگان استان ارائه دهند تا تصميمات درستي اتخاذ شود.
عباسعلي پوربافراني نماينده مردم شهرستانهاي نايين و خور و بيابانك مهمترين مسئله حال حاضر براي تامين آب شرب روستاها را اصلاح شبكه هاي فرسوده دانست و گفت: براي تامين پايدار آب شرب، بايد به هر دو مسئله منابع زيرزميني و آبهاي سطحي همزمان توجه نمود.
سميه محمودي نماينده مردم شهرستاهاي شهرضا و دهاقان نيز از مسئولان شركت آب و فاضلاب روستايي خواست باتوجه به عضويت چهار نفر از نمايندگان استان اصفهان در كميسيون برنامه ششم پيشنهادات خود را براي مطرح كردن آن در اين كميسيون اعلام نمايند.
سپس حيدرعلي عابدي نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي ضمن تشكر از فعاليتها و اقدامات صورت گرفته توسط مديران و كاركنان شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان ، توجه ويژه و اولويت دادن به تامين آب را در كنار اجراي پروژه هاي توزيع آب مهم ارزيابي كرد و افزود: براي تامين آب شرب نبايد منحصرا به رودخانه زاينده رود چشم داشت.
در انتهاي اين جلسه ، مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان اصفهان، با سپاس از حمايتها و پيگيريهاي نمايندگان مردم استان اصفهان در مجلس شوراي اسلامي، از آنها براي بازديد از اين شركت و فعاليتهاي آن دعوت نموده و گفت: براي تامين پايدار آب شرب از منابع زيرزميني مطالعات گسترده اي توسط مهندسان و كارشناسان فني اين شركت انجام مي شود، ولي متاسفانه به دليل كاهش ذخيره منابع زيرزميني و افت سطح ايستابي در بعضي از مناطق آبي براي استحصال وجود ندارد.
وي طرح سامانه دوم آبرساني اصفهان بزرگ را كه توسط شركت آب منطقه اي براي تامين آب 14 شهرستان پيگيري ميشود بسيار حائز اهميت دانست و اظهار داشت: اگر اين طرح اجرا شده و به بهره برداري برسد مشكلات آب شرب روستاهاي استان نيز برطرف خواهد شد.
تعداد بازدید: 22
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به شرکت آبفا روستایی استان اصفهان می باشد. استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal