شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان شعار سال
صفحه اصلی
English ورود اعضاء نقشه سایت
/img/NoImage.jpg 1394/08/26
قائم مقام وزير نيرو: پيكر نحيف منابع آبي ديگر توان برآورده كردن انتظارات روز افزون را ندار
نخستين كنگره ملي آبياري و زهكشي ايران با حضور قائم مقام وزير نيرو و مدير عامل شركت آب و فاضلاب خراسان رضوي در سالن همايش هاي دانشكده علوم دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

نخستين كنگره ملي آبياري و زهكشي ايران با حضور قائم مقام وزير نيرو و مدير عامل شركت آب و فاضلاب خراسان رضوي در سالن همايش هاي دانشكده علوم دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد. در اين كنگره دو روزه كه 700تن از كارشناسان و متخصصان صنعت آب كشورشركت داشتند وضعيت منابع آب كشور و خراسان رضوي مورد نقد و بررسي سخنرانان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي ابفاي خراسان رضوي در اين كنگره ابتدا معاون برنامه ريزي استاندار خراسان رضوي با اشاره به قرار گرفتن 75درصد مساحت اين استان در اقليم بياباني ، ميزان بارش دراز مدت در خراسان رضوي را 225 ميلي متر و ميزان منابع آب تجديد شونده منطقه را هفت ميليارد و 300ميليون مترمكعب اعلام كرد و اظهار داشت: ميزان مصرف سالانه آب در استان هشت ميليارد و 300 ميليون مترمكعب مي باشد كه نشاندهنده اضافه برداشتي به ميزان يك ميليارد مترمكعب از منابع آب زير زميني است.

مهندس رضا جمشيدي 5/8 درصد تغذيه آب هاي زير زميني كشور را مربوط به خراسان رضوي دانست و گفت : در مقابل اين تغذيه ، ميزان برداشت آب 5/9درصد مي باشد كه از 20درصد مخازن كشور را شامل مي شود و از اين حيث خراسان رضوي در وضعيت حادتري قرار دارد. وي با بيان اينكه از 37دشت موجود در استان 22دشت ممنوعه است اظهار داشت : حدود90درصد آب استان در بخش كشاورزي ، هفت درصد شرب و5/3 درصد در بخش صنعت و خدمات به مصرف مي رسد كه از ميانگين جهان بالاتر است. وي از آب به عنوان عامل توسعه به ويژه اقتصادي نام برد كه به دليل محدويت منابع و در نتيجه عدم توسعه يافتگي صنعتي مشكل بيكاري را باعث شده است. وي بر مديريت تقاضا و عرضه آب تاكيد و استفاده از روش هاي نوين آبياري و پساب ، جداسازي فضاي سبز از آب شرب ، نصب كنتورهاي هوشمند كشاورزي ، اجراي طرح هاي آبخوان داري و آبخيزداري ، تغيير و اصلاح الگوي كشت و مديريت آب هاي سطحي و شهري را از جمله راه هاي مديريت مصرف آب در خراسان رضوي و شمال شرق كشور عنوان كرد .

مهندس جمشيدي از طرح انتقال آب از كشورهاي همسايه و دو درياي خزر و عمان به عنوان راهكارهاي تامين آب خراسان رضوي و استان هاي خراسان حنوبي و سيستان و بلوچستان نام برد و افزود : مناسبت ترين در اين راستا انتقال آب از درياي عمان است كه اعتبار مورد نياز اجراي آن معادل بودجه عمراني يك سال كشور مي باشد بنابراين با توجه به وضعيت منابع مالي كشور، استفاده از امكانات بخش خصوصي در اين حوزه مورد تاكيد قرار دارد. در ادامه كنگره قائم مقام وزير نيرو در سخناني از كاهش بارندگي سالانه از 255 ميليمتر به 242ميليمتر خبر داد و گفت: در طول سال هاي گذشته 100ميليارد مترمكعب بيشتر از توان آبي كشور استفاده شده كه افت 20 متري سفره هاي آب زير زميني را به دنبال داشته است.

مهندس ستار محمودي تغييرات صنعتي و استفاده فناوري هاي روز مانند پمپ هاي قوي چند طبقه و حفر چاه هاي عميق كشاورزي و ساخت سدهاي بلند و حجيم به جاي ابزارهاي ساده ، قنوات و چشمه ها را عامل تغيير روش هاي برداشت آب و همچنين شرايط فيزيكي خاك دانست و متذكر شد: طبيعت قادر به تغذيه تدريجي منابع آب زيرزميني مي باشد منتها سرعت برداشت ها آنقدر زياد است كه جبران آن غيرممكن شده است.وي خاطر نشان كرد: پيكر نحيف منابع آبي ديگر توان برآورده كردن انتظارات روز افزوني كه بعضا با منافع فردي و محلي گره خورده ندارد .

مهندس محمودي گفت: آب نبايد در معادلات اجتماعي به منزله امتياز ، راي و هيجانات اجتماعي مورد استفاده قرار گيرد بلكه بايد به سمتي حركت كند كه مملكت را آباد و توسعه را پايدار نگه دارد. اين گزارش حاكيست در حاشيه كنگره ملي آبياري و زهكشي ايران ، نمايشگاهي از دستاوردهاي شركت آب و فاضلاب خراسان رضوي و برخي شركت هاي دولتي و خصوصي در حوزه آب به نمايش گذاشته و همزمان نيز نشست هاي تخصصي در هفت سالن دانشكده علوم دانشگاه فردوسي مشهد با موضوع آب برگزارشد.
تعداد بازدید: 0
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal